Pazartesi - Cumartesi09.00 - 18.00
OfisProf. Ahmet Taner Kışlalı Mh. Alacaatlı Cd. No: 18/B3 Çankaya/Ankara
Bizi Takip Et

TUİK Rakamlarına Göre Bu Tablo Küçülüyor Keyfimiz Kaçıyor - Kendi İşini Kurmak | RE/MAX

18 Haziran 2019

TUİK , 2018 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ( ADNKS ) sonuçlarından çıkardığı verilerle İstatistiklerle Aile 2018 raporunu yayınladı geçtiğimiz ay .

Mülkiyet merakımızda düşüş var

Biliyorsunuz , ama enflasyonist ekonomimiz ama kültürümüz inancımız sebebiyle , gayrimenkulü nesillerdir güvenilir bir yatırım aracı olarak kabul eder ve birikimlerimizle ihtiyacımız/kullanımımız dışında da konut yatırımı yaparız .

Bununla ilgili veriler , ülkemizde ev sahibi olma oranının giderek gerilediğini gösteriyor . Gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre; 2017 yılında konutun mülkiyet durumları incelendiğinde; bireylerin %59,1’inin oturduğu konutun kendilerine ait olduğu, %24,7’sinin ise kiracı olduğu görüldü. Belki son yıllarda yapılan bazı konut yatırımlarının beklenen prim artışını gerçekleştirmemiş olması da buna etken olmuş olabilir .

Dünyada bu konuda en yüksek orana sahip ülke %99,10 ile Mauiritus . Onu yüzde 96.80 ile Romanya , yüzde 91 ile Singapur , 90.50 ile Hırvatistan , 90.10 ile Slovakya , yüzde 90 ile Çin izliyor ( Kaynak : Trading Economics ) . Bizimle yakın düzeylerde mülkiyet oranına sahip ülkeler , İrlanda , Hollanda , Kanada , Avustralya , İngiltere , Yeni Zelanda , Fransa , Amerika , Danimarka , Japonya , Almanya , Avusturya , Güney Kore ve İsviçre . Bu konuda gelişmiş ülkelerle aynı ligdeyiz 💪🏻💪🏻💪🏻 . Ülkelere Göre Ev Sahipliği

Küçülüyoruz

Bu verilerin büyük bir kısmı gayrimenkul sektörüne dokunan ve üzerinde düşünülmesi gereken veriler . Ben de bu verileri kendi aklımın erdiği ölçüde ve Ankara ili özelinde yorumlamak istedim , tabii ki daha sonra da sizlerin düşüncelerini değerlendirmelerini almak isterim .

Temel olarak ve tahmin edileceği üzere , ülkemizde hanehalkı büyüklüğünün düştüğü gözlemleniyor . 2012 yılında 3,7 olan ortalama hane halkı büyüklüğü 2018’de 3,4 olmuş . Ankara’da ise aynı yıllarda 3,2’den 3,1’e gerilemiş . Türkiye genelinde en küçük ortalama hane halkı 2,7 ile Eskişehir , Çanakkale ve Balıkesir’de ölçülmüş . Muhtemelen bu illerdeki öğrenci ve emekli nüfusu etken olmuştur .

Yalnızlaşıyoruz

Yine yakın çevremizden gözleneceği ve yukarıdaki veriden çıkarılacağı üzere , tek kişilik hanehalkı sayısı ve oranı arttı , buna bağlı olarak çekirdek aileden oluşan hanehalkı sayısı düşüş gösterdi . Çekirdek aile , yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya tek ebeveyn ve en az bir çocuktan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır .

Ankara’da mevcut bulunan 1.709.882 adet hanede , tek kişilik hanehalkı oranı %16 , çekirdek aileden oluşan hanehalkı %69.70 , geniş aileden oluşan hanehalkı %11.2 , çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hanehalkı ise %3,2 olarak sayılmış . Ankara %11.2 ile en az geniş aile bulunan 4.il olmuş Türkiye genelinde .

En büyük mutluluk kaynağımız ailelerimiz

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; 18 ve üzeri yaştaki bireyler arasında kendilerini en fazla ailelerinin mutlu ettiğini belirtenlerin oranı 2018 yılında %74,2 oldu. Erkeklerin %78,7’si kendilerini en fazla ailelerinin mutlu ettiğini ifade ederken bu oranın kadınlar için %69,7 olduğu görüldü. Hem en çok ailemiz mutlu ediyor , hem de aile birliğimizi devam ettiremiyoruz , o da insanlığın başka bir çelişkisi 🤔 🤔 🤔

Teknolojinin önlenemez yükselişi

En çarpıcı rakam ve değişimler evlerimizdeki teknoloji varlığı ile ilgili veriler .

Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması sonuçlarına göre; hanelerde bilişim teknolojileri bulunma oranları incelendiğinde; hanelerde masaüstü bilgisayar bulunma oranının 2004 yılında %10 iken 2011 yılında %34,3’e yükseldiği, daha sonraki yıllarda ise düşüş eğilimi gösterdiği ve 2018 yılında %19,2 olduğu görüldü.

Hanelerde dizüstü, tablet, netbook gibi taşınabilir bilgisayar bulunma oranı, 2004 yılında %0,9 iken daha sonraki yıllarda sürekli bir artış göstererek 2018 yılında %50,1 oldu. Hanelerde cep telefonu/akıllı telefon bulunma oranının 2004 yılında %53,7 iken 2018 yılında %98,7’ye yükseldiği görüldü.

Hanelerde internete bağlanabilen televizyon bulunma oranının 2013 yılında %7,3 iken 2018 yılında %32,1 olduğu, internet erişimi oranının ise 2004 yılında %7 iken 2018 yılında %83,8 olduğu görüldü.

Herşeye harcıyoruz , eğitime sağlığa para kalmıyor

Hanehalkı bütçe araştırması sonuçlarına göre; 2017 yılında Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı %24,7 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı %19,7 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları, üçüncü sırayı ise %18,7 ile ulaştırma harcamaları aldı. Ulaştırma kaleminin içinde sanıyorum tatil harcamalarımız da yer alıyor .

Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise %2,2 ile sağlık, %2,3 ile eğitim ve %2,7 ile eğlence ve kültür harcamaları oldu. Ulaştırma kalemine ( muhtemelen tatil seyahat harcamaları ) bu kadar para harcarken , sağlık ve eğitim gibi önemli kalemlere bu oranda bütçe ayırabilmemiz yatırım yapabilmemiz başka bir yazı hatta sosyologlara politikacılara inceleme ve kitap konusu.

RE/MAX LOTKendi İşini Kurmak
RE/MAX Lot Gayrimenkul Danışmanlığı ile Kendi İşini Kurmak çok kolay; gayrimenkul danışmanı olabilmeniz için gerekli tüm bilgiler sitemizde.
RE/MAXDünyanın Her Yerinde
https://www.kendiisinikurmak.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Bizi Takip EdinSosyal Ağlar
Sosyal medya kanallarımızdan bizi takip edebilirsiniz.
RE/MAX LOTKendi İşini Kurmak
RE/MAX Lot Gayrimenkul Danışmanlığı ile Kendi İşini Kurmak çok kolay; gayrimenkul danışmanı olabilmeniz için gerekli tüm bilgiler sitemizde.
RE/MAXDünyanın Her Yerinde
https://www.kendiisinikurmak.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Bizi Takip EdinSosyal Ağlar
Sosyal medya kanallarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

© Kendiisinikurmak.com | Tüm Hakları Sakldır. Bu site RE/MAX Lot İştirakidir.

© Kendiisinikurmak.com | Tüm Hakları Sakldır. Bu site RE/MAX Lot İştirakidir.

× Whatsapp Destek